dodano: 2020-10-09 17:35:14 edycja: 2021-01-05 22:57:14 autor: 37 odsłon: 80589

Jubileusz 60-lecia istnienia szkoły

W sobotę 10 października obchodzić będziemy w szkole ważną uroczystość Jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły. Zaczęliśmy przygotowania do obchodów tej wspaniałej rocznicy z dużym wyprzedzeniem i z ogromnym entuzjazmem. Pandemia uniemożliwiła nam realizację naszych planów.

Jesteśmy jedną z najstarszych szkół sobotnich w Londynie i historia naszej szkoły to fragment polskiej historii - losu Polaków po II wojnie światowej. Przypominanie jej to nasz patriotyczny obowiązek, ale też powód do dumy. Założycielami szkoły byli Polacy, których powojenne losy przywiodły do Wielkiej Brytanii różnymi drogami. Łączyło ich jedno – czuli się wygnańcami, których powojenny porządek polityczny w Europie pozbawił możliwości powrotu do wolnej ojczyzny. Musieli ją zbudować na obczyźnie. Polskie parafie, polskie szkoły, polskie harcerstwo, polskie kluby i stowarzyszenia, polskie sklepy - to była ich Polska.

Celem szkoły było zawsze podtrzymywanie polskości poprzez rozwijanie języka, naukę historii, geografii i polskich tradycji. Mimo braku podręczników i pomocy dydaktycznych dla nauczycieli szkoła się rozwijała, przybywało uczniów. Przychodziły na świat kolejne pokolenia urodzone już w Wielkiej Brytanii. Pierwsi uczniowie szkoły zaczynali przysyłać swoje własne dzieci. I to był chyba największy sukces polskiej szkoły. Cały czas przybywali też z Polski nowi emigranci – choć nie wygnańcy, w szkołach odnajdywali kawałek Polski. Dzięki szkole poznawali się, nawiązywali przyjaźnie.

Szkoła, jaką mamy dziś, to niewątpliwie dzieło pani Małgorzaty Lasockiej, która dyrektorowała jej od 1994 roku przez 23 lata. Mówiła o szkole „moje dziecko”. Jakże trafnie. Włożyła w rozwój szkoły nie tylko swoją profesjonalną wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim serce. Stworzyła nowoczesną i profesjonalną szkołę z własnym programem nauczania. Potrafiła zjednywać ludzi i zarażać swoim entuzjazmem. Za jej kierownictwa polska szkoła to była wspólna sprawa – rodziców, uczniów i nauczycieli.

W 2018 roku szkoła nasza uzyskała status organizacji charytatywnej w Wielkiej Brytanii. Została zarejestrowana w Charity Commission. Jest to znak czasu. Ale nie zmieni to jednego faktu - szkoła będzie kwitła i rozwijała się tylko wtedy, gdy będą rodzice gotowi do aktywnego włączenia się w prace na jej rzecz. Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Marii Skłodowskiej-Curie to nasza wspólna sprawa!

Obchody sobotnie będą skromne. Nauczyciele we wszystkich klasach osobno przeprowadzą specjalne lekcje nawiązujące do historii szkoły. Uczniowie otrzymają od nas skromny okolicznościowy upominek. Chcemy, by ten dzień miał charakter świąteczny. Przybądźmy więc do szkoły ubrani bardziej uroczyście. W niedzielę w naszym polskim kościele parafialnym na Putney odprawiona będzie o godzinie 11.30 msza święta w intencji szkoły.

Na koniec zapraszam Państwa do obejrzenia przygotowanej przez panią Agnieszkę Kłak prezentacji, pokazującej wybrane wydarzenia z historii szkoły uwiecznione w fotografii:  https://youtu.be/bz0jtqW-wOE ( aktualizowana wersja 12.10.2020r.)

Z nadzieją, że do świętowania tego pięknego jubileuszu jeszcze wrócimy

Maja Brodzińska

Dyrektor Szkoły

 

 

 

 

 

 

 09 października 2020r. 05 stycznia 2021r. 37 80589