loading...
15 maja / Dionizego, Nadziei, Zofii

80 lat temu, 10 lipca 1940 r., rozpoczęła się Bitwa o Anglię – kilkumiesięczne starcie powietrznych sił nazistowskich Niemiec i Wielkiej Brytanii, w którym po stronie brytyjskiej udział wzięły cztery polskie dywizjony lotnicze. Wyjątkową sesję Air-to-Air dla uczczenia 80. rocznicy rozpoczęcia Bitwy o Anglię oraz powstania Dywizjonu 302 i 303, zorganizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Za przełomowy moment lotniczej bitwy o Anglię uważa się 15 września 1940 roku. Od godzin porannych na Anglię sunęły niemieckie naloty, samoloty RAF przerywały walkę tylko na czas tankowania paliwa, w boju brały udział wszystkie dywizjony RAF, w tym dywizjony polskie.

 

Komitet Pamięci Polskich Sił Powietrznych zakończył produkcję nowego filmu „The Polish Air Force in the Battle of Britain - An 80th Anniversary Tribute” czyli „Polskie Siły Powietrzne w bitwie o Anglię - hołd na 80-tą rocznicę”.  

 

Jest on teraz dostępny bezpłatnie pod linkiem u góry strony głównej na stronie internetowej PAFMC  https://www.polishairforcememorialcommittee.org/   lub bezpośrednio na YouTube pod linkiem  https://www.youtube.com/watch?v=2lhoytCWsEY&feature=youtu.be

 

Normalne, coroczna ceremonia upamiętniającą w Northolt musiała być w tym roku odwołana z powodu Covid-19, a film ten ma stanowić edukacyjny i symboliczny hołd, który będzie cenny przez wiele lat.

 

 PAF odegrała kluczową rolę w bitwie o Anglię.  Film jest hołdem dla PAFMC i mamy nadzieję, że poprzez udostępnienie go bezpłatnie, osiągnięcia w powietrzu jedynego sojusznika Wielkiej Brytanii w 1940 roku staną się szerzej znane zarówno brytyjskiej, jak i polskiej widowni, zwłaszcza młodej.

 

 Zachęcamy do podzielenia się linkiem tego filmu ze swoją rodziną, z przyjaciołmi i wszystkimi, którzy mogą być zainteresowani.

 

w dół

Lokalizacja

Szkoła Przedmiotów Ojczystych
im. Marii Skłodowskiej-Curie
Ursuline High School
The Downs, Wimbledon
London, SW20 8HG

Szkoła jest zlokalizowana niedaleko stacji pociągów Wimbledon i Raynes Park.
Połączenia tramwajowe i autobusowe do Wimbledonu lub pociągiem i autobusem z Raynes Park Nr 131 i 57 (zatrzymują się przy ulicy Crescent Rd)
Szkoła położona jest 15 minut spacerem od Wimbledonu, 10 minut od Raynes Park.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych

im. Marii Skłodowskiej-Curie

The Downs / Wimbledon / London / SW20 8HG

email: admin@PolskaSzkolaPutney.com

Account Name (Nazwa Konta):
Polish School Putney

Sort Code (Numer Rozliczeniowy Banku): 30-94-77

Account Number (Numer Konta): 46551668