loading...
15 maja / Dionizego, Nadziei, Zofii

Dnia 2 lutego 2019r. uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Muzeum Żydowskiego w Londynie, aby ugruntować i poszerzyć wiedzę na temat sytuacji Żydów, systematycznie prześladowanych i eksterminowanych przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Muzealne warsztaty były uzupełnieniem lektury „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego, którą omawialiśmy na lekcjach w naszej szkole.

Dzięki tej wizycie uczniowie mogli bliżej poznać  sytuację społeczności żydowskiej zamieszkującej Europę przed wybuchem wojny i w trakcje okupacji nazistowskiej: analizowali obrazy i zdjęcia przedstawiające tragiczne wydarzenia, wysłuchali zarejestrowanych relacji świadków, przyglądali się przedmiotom, za którymi kryły się niezwykłe historie. 

Podczas lekcji muzealnej, uczniowie poznali także elementy kultury żydowskiej i mogli sami zaplanować i zorganizować szabat – najważniejsze święto w judaizmie, obchodzone co tydzień na pamiątkę cyklu stworzenia świata oraz wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu.

Charyzmatyczna osobowość prowadzącej warsztaty edukatorki i jej wspaniały kontakt z młodzieżą pozwoliły na pełniejsze, wielopłaszczyznowe zrozumienie i poznanie istoty prezentowanych zagadnień.

Wspólny pobyt w muzeum zainspirował naszych uczniów do zadawania dociekliwym pytań  jeszcze po zakończeniu zajęć. A oto przykładowe komentarze uczestników wycieczki na temat warsztatów w Muzeum Żydowskim:

"Dowiedziałem się wiele o Żydach i o tym wszystkim, przez co musieli przejść" - Dominik  

"W muzeum żydowskim podobał mi się pojemnik na przyprawy i jego niesamowita historia" -  Tosia

"Dużo się nauczyłam, podobały mi się stare rzeczy i ich historie. Fajnie było pracować jako drużyna, wspólnie robić zadania" - Ola

"Wycieczka do muzeum żydowskiego była prawdziwą przygodą, poznaliśmy: tradycje, kulturę i fascynujące fakty o II wojnie światowej" - Mikołaj

" W muzeum żydowskim podobało mi się, jak układaliśmy stół na Szabat"  - Natalia

" Bardzo interesujące były opowieści ludzi, którzy przeżyli wojnę"  - Karol

" Bardzo podobała mi się historia o transporcie dzieci i ćwiczenie z tym związane"  - Emily

Postawa naszej młodzieży, wykazującej się wyjątkową dojrzałością, kulturą i odpowiedzialnością, napawa dumą i wielką radością, jest godna naśladowania.

w dół

Lokalizacja

Szkoła Przedmiotów Ojczystych
im. Marii Skłodowskiej-Curie
Ursuline High School
The Downs, Wimbledon
London, SW20 8HG

Szkoła jest zlokalizowana niedaleko stacji pociągów Wimbledon i Raynes Park.
Połączenia tramwajowe i autobusowe do Wimbledonu lub pociągiem i autobusem z Raynes Park Nr 131 i 57 (zatrzymują się przy ulicy Crescent Rd)
Szkoła położona jest 15 minut spacerem od Wimbledonu, 10 minut od Raynes Park.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych

im. Marii Skłodowskiej-Curie

The Downs / Wimbledon / London / SW20 8HG

email: admin@PolskaSzkolaPutney.com

Account Name (Nazwa Konta):
Polish School Putney

Sort Code (Numer Rozliczeniowy Banku): 30-94-77

Account Number (Numer Konta): 46551668